Atmintinė, kaip rašyti adresą

 

                      Adreso rašymo tvarką ant vokų ir kitokių Lietuvoje siunčiamų pašto siuntų nustato Universaliosios pašto paslaugų teikimo taisyklės (Žin., 2005, Nr. 17-555). Šiose taisyklėse nustatyta, kad, adresuojant pašto siuntą, pirmiausia naudininko linksniu užrašomas gavėjo vardas ir pavardė arba ją gaunančios įstaigos pavadinimas, o toliau nurodomas gavėjo adresas: gatvės (aikštės, prospekto ar pan.) vardas su gimininio žodžio sutrumpinimu g. (a., pr. ir kt.), namo ir buto numeriai, pašto kodas ir

miesto pavadinimas.

                      Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 2002 m. patvirtintas Adresų formavimo taisykles (Žin., 2002, Nr. 127-5753), valstybės ir savivaldybių informacinėse sistemose adresas rašomas kita tvarka, pvz.:

                       Elektrėnai, Taikos g. 6

                      Kitoms informacinėms sistemoms ir rašytiniams bendriesiems dokumentams šių taisyklių taikymas yra rekomendacinio pobūdžio.

                     Ar prieš adresato vardą (vardo raidę) ir pavardę galima rašyti pareigas ar mandagumo žodį ar jo sutrumpinimą, pvz., gerb., p. ir pan.?

                       Prieš asmens vardą (vardo raidę) ir pavardę gali būti rašomas mandagumo žodis ponui (-iai). Šio žodžio santrumpa adreso pradžioje rašytina didžiąja raide, tačiau tokiu atveju ji gali būti suprantama kaip atitinkamo vardo pirmoji raidė, todėl šį žodį geriau rašyti nesutrumpintą ir didžiąja raide.

                      Prieš adresato vardą (vardo raidę) ir pavardę gali būti rašomas mandagumo žodis ar jo santrumpa Gerb. arba (ir) pareigos, pedagoginis vardas ar mokslo laipsnis. Įprasta, kad pirma nurodomas pedagoginis vardas, po jo – mokslo laipsnis, pvz.: Doc. dr. Vardui Vardeniui; Prof. habil. dr. Vardenei Pavardenei. Jei nurodomos pareigos, pedagoginių vardų ir mokslo laipsnių rašyti nereikėtų, pvz.:

                      Gerb. savivaldybės merui Vardui Vardeniui.

                    
                      Kaip taisyklingai nurodyti kampinio namo adresą?

                       Kampinio namo adresą sudaro du gatvių pavadinimai ir numeriai, skiriami pasviruoju brūkšniu (prieš pasvirąjį brūkšnį ir po jo paliekami tarpai), pvz.:

                     Dvaro  g. 10 / Grigainių g. 1

                    
                      Kai vietovės ar gatvės pavadinimą sudaro du žodžiai, kokia raide rašomas antrasis žodis?

                      Vietovės ar gatvės pavadinimo, sudaryto iš dviejų ar daugiau žodžių, visi savarankiški žodžiai rašomi didžiąja raide, pvz.: Vėjų Vartų g.

 

                      Ar žmogaus vardu pavadintos gatvės pavadinime prieš pavardę turi būti rašoma pirmoji vardo raidė arba visas vardas?

                 Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rekomendacijoje „Dėl gatvių pavadinimų sudarymo ir rašymo“ (http://www.vlkk.lt/lit/nutarimai/rasyba/gatviupavadinimai.html) rekomenduojama garsaus žmogaus vardu, pavarde ar slapyvardžiu pavadintos gatvės pavadinime rašyti visą asmens vardą (išimtis – tradiciškai nusistovėjęs junginys Dariaus ir Girėno g.), pvz., Jono Jablonskio g., tačiau, jei registruotame gatvės pavadinime įrašyta tik asmens vardo raidė ir pavardė, tai toks pavadinimas ir vartojamas, pvz., J. Basanavičiaus g.

                   Jei gatvė pavadinta žmogaus slapyvardžiu, vardas šalia jo nerašomas, pvz., Žemaitės g. Jei tradiciškai yra įprasta vartoti asmens vardą ir slapyvardį, taip rašoma ir gatvės pavadinime, pvz., S. Nėries g. arba Salomėjos Nėries g. 10.

                     

                      Kaip taisyklingai trumpinami žodžiai rašant adresą?

                     Rašant adresą vartojamos šios žodžių santrumpos: rajonas – r. arba raj., savivaldybė – sav., seniūnija – sen., miestas – m., miestelis – mstl., kaimas – k., gatvė – g., prospektas – pr., bulvaras – bul., alėja – al., skersgatvis – skg., akligatvis – aklg., skveras – skv., aikštė – a., plentas – pl., sklypas – skl.

                     

                      Ilgą ar trumpą brūkšnį rašyti tarp namo ir buto numerių?

                      Namo ir buto numeriai rašomi skaičiais, tarp jų dedamas trumpas brūkšnelis, santrumpa Nr. nerašoma, pvz., Šarkinės g. 21-14.

                     

                      Kokia raidė (didžioji ar mažoji) rašoma prie namo ar buto numerio nurodant adresą?

                      Jei pastatas ar butas žymimas raide, šalia skaitmens rašoma didžioji raidė, nepaliekant tarpo, pvz.: Taikos g. 6A.

                     

                      Ar prieš pašto kodą reikia rašyti valstybės kodą LT?

                      Adresuojant pašto siuntą, siunčiamą Lietuvoje, prieš pašto kodą valstybės kodo LT rašyti nebūtina.

 

                      Ar taisyklingas pasakymas kreiptis adresu?

Nurodant gatvę ir kitus adreso elementus po žodžio adresu rašomas dvitaškis, pvz.: Kreiptis adresu: Elektrėnai, Saulėtekio g. 7

                      Ar reikia dvitaškio nurodant interneto adresą?

Prieš interneto ar el. pašto adresą dvitaškis paprastai nededamas, pvz.: Daugiau informacijos žr. interneto svetainėje adresu www.elektrenai.lt

Parengė vyriausioji specialistė kalbos tvarkytoja Rima Moškienė

Paskutinis atnaujinimas: 2019-06-05 10:03:11

Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika