Apie Pastrėvio seniūniją

 

 Mokyklos g. 15, Pastrėvio k., LT - 21332 Elektrėnų sav.
Tel. (8 528) 70 434
pastrevio.sen@elektrenai.lt


Seniūnijos darbo laikas: Nuo 8 val. iki 17 val.

Penktadienį: Nuo 8 val. iki 15 val. 45 min.
Pietų pertrauka: Nuo 12 val. iki 12 val. 45 min.


Seniūno priėmimo dienos ir valandos:

Antradienis - nuo 8 val. iki 12 val.
Ketvirtadienis - nuo 8 val. iki 12 val.


Pastrėvio seniūnijos nuostatai


Pastrėvio seniūnija įkurta 2000 metais. Seniūnijos centras - Pastrėvio kaimas, kuriame 2015 m. sausio 1 d. duomenimis gyvena 284 gyventojai. Mustenių kaime - 204 žmonės. Šiuo metu seniūnijoje gyvena 755 žmonės. Seniūnijos teritorijoje yra 26 kaimai, iš jų 3 be gyventojų. Nuo seniūnijos centro iki savivaldybės centro - Elektrėnų - 9 km. Keliai, einantys per seniūnijos teritoriją: Vievis - Semeliškės, Elektrėnai - Pastrėvys, Vievis - Daugirdiškės ir vietinis kelias Pastrėvys - Musteniai - Strėvininkai. Mustenių ir Belezų kaimais baigiasi Dzūkija.

    Seniūnija yra Baltijos kalnyne, Trakų aukštumoje, Aukštadvario - Beižionių tarpliežuviniame masyve. Vyrauja riedulingų galinių morenų gūbriuotas reljefas. Bangos gana aukštos, įvairios krypties. Daug erozijos veikiamų plotų, stačių šlaitų. Pagal mechaninę sudėtį dirvožemiai daugiausia mažai humusingi priesmėliai, tačiau yra ir priemolių.
    Seniūnijoje veikia Semeliškių vidurinės moyklos Pastrėvio skyrius, medicinos punktas, viena parduotuvė, biblioteka, paštas.
   Pastrėvio kaimas minimas nuo to laiko, kai prie Strėvos upės įsikūrė XVII a. iš carinės Rusijos ištremti rusų sentikiai.
    Pirmoji įmonė kaime - vandens malūnas ant Strėvos upės, kuris buvo pastatytas, galbūt, XX amžiaus pradžioje. 1918 m. Lietuvai atsikovojus Nepriklausomybę, gyvenimas Pastrėvio ir aplinkiniuose kaimuose suaktyvėja. Atsikelia gyventi lietuvių ir kitų tautybių žmonių. Žydų Kaplanų šeima atidaro krautuvėlę, kita žydų šeima - kalvę.
    Po antrojo pasaulinio karo, kaip ir visur, miškuose telkėsi partizanų būriai. Žmonės sako, kad tai buvę eiliniai kaimų berneliai, besislapstantys nuo tarnybos kariuomenėje. Prasideda sovietinės valdžios represijos. Stambių ūkininkų apylinkėje buvo nedaug, bet tie, kurie turėjo kiek daugiau žemės, buvo ištremti. Tai Kierų ir Narkevičių šeimos iš Belezų kaimo, Pliopų šeima iš Pipiriškių ir Vincas Kananavičius iš Stančikų kaimo.
   1952 m. užtvenkiama Strėvos upė ir pastatoma valstybinė hidroelektrinė. Kaimiečiai skatinami įsivesti elektrą, statytis lengvatinėmis sąlygomis medinius namus (labai pigiai buvo parduodama miško medžiaga). Taip dešiniajame Strėvos krante, prie Semeliškių kelio, pradeda kurtis nauja Pastrėvio gyvenvietė, įsteigiama Pastrėvio apylinkė.
    Ypač didelis sujudimas apylinkėje prasideda 1960 m., kada pradedama statyti valstybinė rajoninė elektrinė (VRE). Dalis Peliūnų ir visi Karkučių gyventojai privalėjo išsikelti iš savų sodybų. Už sugriautus namus, išrautas obelis buvo mokamos nemažos piniginės kompensacijos. Vieni žmonės statėsi Pastrėvio centre, kiti Mustenių kaime - tokiu būdu išaugo naujos gyvenvietės.
    Pastrėvio apylinkė įkurta 1945 metais. Pirmasis jos pirmininkas buvo Aleksas Sabaliauskas. 1973 - 75 m. Pastrėvys buvo prijungtas prie Semeliškių. 1976 m. Pastrėvys, Musteniai ir aplinkiniai kaimai sujungiami į vieną apylinkę ir ji pavadinama Rusakalnio vardu. Apylinkės būstinė buvo Musteniuose, pirmininkavo H. Minkevičius. 1988 Pastrėvio apylinkė buvo panaikinta ir prijungta prie Vievio.
    Pirmoji mokykla Pastrėvio kaime įsteigta caro laikais ir iki 1918 m. egzistavusi pradinė trijų klasių rusų mokykla kažkodėl vadinama realine. Ji glaudėsi rusų kaimo pirkioje.
    Mustenių pradinėje mokykloje mokėsi ne tik Mustenių, bet ir aplinkinių kaimų vaikai. Sumažėjus mokinių skaičiui, 2001 m. mokykla buvo uždaryta.
    Peliūnų kaime mokykla įsikūrė 1930 m. Augusto Jarašiaus name (dabar Jono Pinelio).
    1930 metais taip pat buvo įkurta pradinė mokykla Stančikų kaime pas Antaną Kanapicką. Šiam išsikėlus į vienkiemį, mokykla persikėlė pas ūkininką Vincą Kanavičių.
    Peliūnų ir Stančikų mokyklos dirbo iki 1954 metų. Tais metais Pastrėvyje buvo pastatyta nauja medinė septynmetė mokykla.
    1968 m. tuometinės direktorės Anelės Žukauskienės rūpesčiu ir pastangomis Pastrėvio kaimo gyvenvietės centre buvo pastatyta moderni mūrinė aštuonmetė mokykla, vėliau išaugusi iki dešimtmetės. Nuo 1983 m. mokyklai vadovauja D. Stasiūnienė. 2001-aisias jos pastangomis mokykla renovuota, suremontuota, apšiltinta.
    Biblioteka Pastrėvio kaime įsikūrė 1952 m. Emilijos Kazlauskienės namuose. Pirmoji bibliotekininkė Pastrėvyje buvo Venina Grincevičiūtė. 

 

 

 

Paskutinis atnaujinimas: 2024-04-23 11:39:58

Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika