Šių metų lapkričio mėnesį paminėta aukščiausios Lietuvos kalvos – Aukštojo įteisinimo 15 metų sukaktis. Atradėjas doc. Rimantas Krupickas.
Šia proga sukurtas interaktyvus Lietuvos žemėlapis, kuriame sužymėti aukščiausi savivaldybių taškai. Tai skatina ne tik keliauti, bet ir norą atrasti, pažinti, populiarinti savo kraštą.
Naudojantis virtualiu žemėlapiu surasti Elektrėnų savivaldybės aukščiausią vietą – Nuobariškių kalvą, esančią Pastrėvio seniūnijoje, nesunku, pakilti į 228 m aukštį virš jūros lygio nesudėtinga, užpildyti anketą juokų darbas, bet pasinerti į šios vietovės praeitį užtrunka... Dažniausiai tai darau ieškodama informacijos internete, kalbindama vietinius gyventojus ir pasidomėdama, ką gali reikšti vietovės pavadinimas. Šį kartą LKI mokslo darbuotojas Laimutis Bilkis padėjo sužinoti, kad Nuobariškių kaimo vardas įteisintas tarpukario Lietuvoje. Tuomet veikusi Pavardžių ir vietovardžių komisija svarstė visos Lietuvos gyvenviečių pavadinimus, koregavo, tikslino, lietuvino jų formas. Nuobariškių kaimo pavadinimas buvo atkurtas iš ankstesnio pavadinimo Nabaraučizna. Gali būti, kad tai buvo apslavintas pavadinimas, todėl minėta komisija sulietuvino. Spėjama, kad kaimo pavadinimas siejamas su pavarde Nuobaras, nes būta ir Nabaraučiznos dvaro. Įdomu tai, kad kaime tyvuliuojantis ežeras iki šiol vadinamas Nabaraučiznos vardu.
Jeigu daroma prielaida, kad kaimo pavadinimas siejamas su pavarde Nuobaras ar Nuobara, įdomi ir pavardės kilmė. Pagal Pavardžių duomenų bazę, gali būti, kad tai pravardinė pavardė iš lietuviško žodžio núobara „pavasario kirpimo vilnos; prastos vilnos; pirmojo kirpimo vilnos, ėriuko vilnos; vilnų kuokštai“ (LKŽ VIII 905). O kad gražiosios avelės čia ganosi iki šiol, galite patys tuo įsitikinti keliaudami link aukščiausios vietos.
Norint atskleisti šių vietovių praeitį, reikėtų išsamiai ištirti kaimo istoriją.
Taisyklingai kirčiuoti šio kaimo pavadinimą nesudėtinga – pagal pirmąją kirčiuotę kirčiuojamų žodžių kirtis pastovus visuose linksniuose: Núobariškės, Núobariškių, Núobariškėms, Núobariškes, Núobariškėmis, Núobariškėse, Núobariškės.
Taigi kviečiu į gyvą pažintį su savo kraštu, po kruopelytę rinkti žinias ir dalintis su mūsų krašto gyventojais ir atvykstančiais svečiais, o jeigu bent kažką žinote apie šio kaimo praeitį, esate girdėję pasakojimų, gyventojų liudijimų, pasidalinkite, labai įdomu!
Pridedu virtualaus žemėlapio nuorodą, kad būtų lengva atrasti visos Lietuvos aukščiausias vietas.
Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė kalbos tvarkytoja Rima Moškienė